Jacek Dehnel
Szczuka (Gala), Małkowska (Rzeczpospolita), Robert (Życie Warszawy) i Dąbrowski (Polityka) o "Balzakianach"
Kazimiera Szczuka "Balzak-Project", Gala

Jacek Dehnel, cudowne dziecko polskiej literatury, laureat Paszportu „Polityki” i Nagrody Kościelskich (zwanej nagrodą Gnatowskich przez poetę Świetlickiego) przeprowadził zadziwiająco udany literacki eksperyment pod nazwą „Balzakiana”, pożyczając od autora „Komedii ludzkiej” styl, tematy, historie i przenosząc je w realia współczesnej Polski. [...] Na czym polega różnica między starym mistrzem i jego zdolnym jak małpka uczniem a nieskończoną ilością poradników i podręczników zarządzania, manipulacji, komunikacji, uwodzenia i robienia dobrego wrażenia? Ci pierwsi są fenomenalnie zabawni i wielowymiarowi, te drugie – bezbrzeżnie nudne i płaskie. Ci pierwsi mówią: „Klasa jest na sprzedaż, ale nie w całości”, te drugie – „Klasa jest jedynie wytworem manipulatorów, wrażeniem, jakie zrobisz na innych”. Poza tym wszystko się zgadza. Kumulujmy zatem i inwestujmy (byle bezpiecznie), z czasem wystarczy nawet i na to, co „na dzień dzisiejszy” nie jest na sprzedaż.

Całość: http://www.gala.pl/aktualnosci/felietony/artykul/balzac-project/




Monika Małkowska "Presja miłości i pieniędzy", Rzeczpospolita 3 X 2008

Jacek Dehnel napisał mistrzowską książkę. Nawiązując do „Komedii ludzkiej” Balzaca, stworzył galerię typów charakterystycznych dla społeczeństwa polskiego po przełomie.

Stawiam na Jacka Dehnela. Miał już u mnie fory za „Lalę”, powieść pod włos trendom. Dodałam mu też punkty za wcześniej napisany, a później wydany „Rynek w Smyrnie” – za dar malowania słowem.

Teraz, w jesiennej gonitwie o Puchar Najlepszego Diagnosty Nowej Polski, wyprzedził literacką konkurencję. Dokonał tego brawurowo, w trudnym klasycznym stylu.
[...]

Całość:

http://www.rp.pl/artykul/73290,199802_Presja_milosci_i_pieniedzy.html




Maciej Robert "Polskie spojrzenie na ludzką komedię"

Jacek Dehnel wydostał się z opowieści pachnących naftaliną i napisał swoją najlepszą książkę. Dostępne już w księgarniach „Balzakiana” to celny opis społeczeństwa. Historia mniejszych i większych kombinacji (od wczesnego PRL-u po IV RP) oraz stojących za nimi tragedii.

Dehnel nigdy nie pasował do obrazu współczesnej literatury polskiej. Ze swoim klasycystycznym zacięciem, kunsztownym stylem i umiłowaniem do tradycji stał się zjawiskiem wyjątkowym. Obsypana nagrodami „Lala” była jak melonik i laseczka przeciwko dresom i ogolonym głowom. Gdy jednak autor opublikował zbiór opowiadań „Rynek w Smyrnie”, pojawiła się groźba, że utknie w swoich bibelotowych, językowo nienagannych historiach o tym, jak wyszczerbiona filiżanka przechodzi z pokolenia na pokolenie.

I nagle pojawiają się „Balzakiana” – jego najlepsza książka, w której dał jeden z najbardziej wiarygodnych portretów obyczajowych Polski w ostatnich latach. [...] otrzymaliśmy naprawdę dobrą literaturę. Nie tylko dla miłośników klasycyzmu...

Całość: http://www.zw.com.pl/artykul/1,295067.html





Tadeusz Dąbrowski "Balzac patronem Dehnela", Polityka nr 41/2008

„Balzakiana" Jacka Dehnela to książka ostentacyjnie przekorna wobec dzisiejszych mód literackich, już sam jej tytuł brzmi prowokacyjnie, odsyła przecież do tradycji XIX-wiecznego realizmu i każe domniemywać, że przed Masłowską, Witkowskim, Pilchem, a nawet Gombrowiczem istniała na świecie wybitna proza, do której należy wracać, którą można przetwarzać bądź naśladować. [...] Zachwyca precyzja, z jaką Dehnel odmalowuje charaktery, trudno mu też odmówić fabularnej pomysłowości. [...] Świetnie napisana książka.

Całość: http://www.polityka.pl/balzac-patronem-dehnela/Lead51,955,270075,18/
Jacek Dehnel
fot. Emilian Snarski


Lala, Wydawnictwo W. A. B., 2006
Ph. Larkin - Zebrane, Biuro Literackie 2008
Ekran kontrolny. Biuro Literackie 2009
Saturn,Wydawnictwo W.A.B., 2011
Rubryki strat i zysków, Biuro Literackie 2011


Się pisze.


Blog o międzywojennych zbrodniach:
http://www.tajnyde...


Felietony w Wirtualnej Polsce:

http://ksiazki.wp....

"Uratować babcię" - Marty Mizuro recenzja z "Lali" w portalu Onet
http://czytelnia.o...

"„Lala” i cacka(nie) kulturalne" (A. Kropkiewicz, recenzja "Lali")
http://www.regalow...

"Bez płaczów, dąsów i rzucania mięchem" - wywiad (K. Mikurda, Biuro Literackie)
http://www.biuroli...

"Na dwoje Gombrowicz wróżył" - wywiad (A. Nowaczewski, Undergrunt)
http://undergrunt....


www.nieszuflada.pl

www.martagornicka....


(inne linki w bibliografii)


Hosted by Onyx Sp. z o. o. Copyright © 2007 - 2024  Fundacja Literatury w Internecie