Jacek Dehnel
Zakrzepła sepia
Już w "Żywotach równoległych" (2004) fotografie odgrywały istotną rolę, jako ilustracje i przerywniki, ale także jako materia, punkt wyjścia pojedynczych wierszy.


Teraz poeta wchodzi w samą technikę procesu fotografowania. "Plamki zakrzepłej sepii" świadczą o przejściu tytułowej brzytwy "okamgnienia", która "odcina to, co zbędne", a cały obraz trzyma się na ukrytych paskach, "na których wisi w pustce mała, czarna Leica". W wierszu pod technicznym tytułem "Ostrość" "te wszystkie chlorki, tlenki, antymony, kwasy, żrące kąpiele" wydobywają prawdę krajobrazu i budzą świadomość, że kiedy wygaśnie uczucie, "na powierzchnię / kliszy wyjdą cyjanki, jadowite tlenki / i zielonym grynszpanem obrysują detal".

Spod techniki przeziera śmierć. Przyglądając się fotografii z końca lat trzydziestych (wiersz pt. "Foto-film, A. Cechnowski, Łódź, Przejazd 24, tel. 457-23") Dehnel widzi w niej też to, czego nie wiedzieli sportretowani uczestnicy jasełek: "Brakuje w obsadzie / Diabła i Śmierci. Idą przez skute jeziora". Z kolei: "Czy weszło ze światłem, / z migawką, przez przesłonę?" to jedno z pytań o genezę śmiertelnego zakażenia w przejmującej litanii zainspirowanej "Autoportretem zlaską zakończoną trupią czaszką" Roberta Mapplethorpe'a (lustrzane pendant do tej znanej fotografii stanowi zamieszczone na skrzydełku zdjęcie Jacka Dehnela z laseczką). Niewypowiedzianym pytaniem o śmierć jest wiersz "Prima" skierowany do nieżyjącej matki partnera, który "po tobie / płacze, kadrując tamto zdjęcie w Photoshopie" - skądinąd ciekawy przykład wkraczania do poezji nowych form obyczajowo-rodzinnych.

A brzytwa? Zoroastrianie wierzą w most między tym a tamtym światem, szeroki dla jednych, dla innych wąski jak brzytwa...

Jan Zieliński

Jacek Dehnel "Brzytwa okamgnienia i inne wiersze". Biuro Literackie, Wrocław 2007
Jacek Dehnel
fot. Emilian Snarski


Lala, Wydawnictwo W. A. B., 2006
Ph. Larkin - Zebrane, Biuro Literackie 2008
Ekran kontrolny. Biuro Literackie 2009
Saturn,Wydawnictwo W.A.B., 2011
Rubryki strat i zysków, Biuro Literackie 2011


Się pisze.


Blog o międzywojennych zbrodniach:
http://www.tajnyde...


Felietony w Wirtualnej Polsce:

http://ksiazki.wp....

"Uratować babcię" - Marty Mizuro recenzja z "Lali" w portalu Onet
http://czytelnia.o...

"„Lala” i cacka(nie) kulturalne" (A. Kropkiewicz, recenzja "Lali")
http://www.regalow...

"Bez płaczów, dąsów i rzucania mięchem" - wywiad (K. Mikurda, Biuro Literackie)
http://www.biuroli...

"Na dwoje Gombrowicz wróżył" - wywiad (A. Nowaczewski, Undergrunt)
http://undergrunt....


www.nieszuflada.pl

www.martagornicka....


(inne linki w bibliografii)


Hosted by Onyx Sp. z o. o. Copyright © 2007 - 2024  Fundacja Literatury w Internecie