Marcin Orliński
Marcin Orliński (ur. 1980) - poeta, prozaik, krytyk literacki. Wydał tomy wierszy "Mumu humu" (Kraków 2006), "Parada drezyn" (Łódź 2010), "Drzazgi i śmiech" (Poznań 2010), "Tętno" (Łódź 2014), "Środki doraźne" (Poznań 2017), zbiór krótkich utworów prozatorskich "Zabiegi" (Poznań 2014) oraz książkę krytycznoliteracką "Płynne przejścia" (Mikołów 2011). Publikował m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Newsweeku", "Tygodniku Powszechnym" i "Twórczości". Obecnie pracuje jako zastępca redaktor naczelnej w kwartalniku "Przekrój". Laureat Nagrody im. Adama Włodka (2016). Nominowany do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego Orfeusz za tom "Środki doraźne" (2018). Jego wiersze były tłumaczone na języki angielski, niemiecki, francuski, szwedzki, rosyjski, ukraiński, czeski i słoweński. Mieszka w Warszawie. Oficjalna strona: www.marcinorlinski.pl.
Okno
Co do gwiazd, owszem, lubię na nie patrzeć.
Zwłaszcza po takim dniu jak ten. Po dniu jak psu

z gardła, jak pognieciona gazeta. Okno wielkie,
rozwarte na oścież, przywraca mnie materii.

W niebieskich rejestrach nie znajdzie się miejsce
na dzisiejszą awanturę w urzędzie ani coraz większą

odrazę do własnego odbicia w lustrze. Gazeta
prostuje się i kurczy do punktu. Tysiące białych

punktów jako dowód na bezcelowość człowieczych
działań
, taką dysertację napisać. Albo: Milczenie

nieba, a także płynące stąd pożytki dla mniej
i bardziej nieszczęśliwych mieszkańców planety
.
Dziennik
25-10-14 22:16
Miło mi poinformować, że właśnie ukazał się zbiór krótkich próz mojego autorstwa pt. Zabiegi. To moja piąta publikacja książkowa i zarazem prozatorski debiut. Projekt został zrealizowany dzięki stypendium, które otrzymałem w Programie Młoda Polska 2014.

Więcej: marcinorlinski.pl


24-08-12 17:02
Przedstawiam kilka nowych wierszy, które stanowią zapowiedź mojej czwartej książki poetyckiej o roboczym tytule "Przed siebie".

Pisałem w biegu, wybiegłem więc nieco poza siebie. A może właśnie ku sobie. Zapraszam do lektury!

Czytaj: literackie.pl/utwory.asp?idautora=106
21-06-12 13:21
Zmarł Henryk Bereza, jeden z najwybitniejszych polskich krytyków literackich, przede wszystkim jednak serdeczny i mądry człowiek. Nie znałem drugiej osoby z takim okiem do literatury, a jednocześnie kogoś, dla kogo kwestia pisania byłaby sprawą prawdziwego i dogłębnego obcowania z rzeczywistością.

"Sędziwiec", jak mawiali o nim niektórzy, w styczniu tego roku obchodził swój jubileusz. Uroczysty wieczór miał miejsce w Domu Kultury Śródmieście w Warszawie. Bereza, mimo wesołej atmosfery, wydawał się już wtedy bardzo przygnębiony. Mówił o swoim długim, dosyć smutnym życiu i trosce, jaka powinna towarzyszyć każdej lekturze.

Henryk Bereza miał 86 lat. Dobranoc, Nauczycielu...
05-02-12 22:58
Poniżej fragment listu otwartego przeciw upolitycznianiu twórczości Wisławy Szymborskiej.

Akcję zainicjowali Ilona i Przemysław Witkowscy, Paweł Kaczmarski oraz Marta Koronkiewicz. Pod listem, który został dzisiaj opublikowany na stronie internetowej "Polityki", podpisało się już kilkadziesiąt osób związanych ze środowiskiem literackim.

"My, niżej podpisani, czujemy się poruszeni i oburzeni łatwością, z jaką wiele mediów tak zwanego głównego nurtu dokonuje prostej instrumentalizacji postaci i dzieła zmarłej przed kilkoma dniami Wisławy Szymborskiej - wybitnej polskiej poetki, wyróżnionej m.in. Literacką Nagrodą Nobla. Pragniemy wyrazić nasz sprzeciw przed wartościowaniem dokonań jakiegokolwiek twórcy wyłącznie w oparciu o jego światopogląd oraz sztucznie, doraźnie kreowany wizerunek wywiedziony z przesłanek biograficznych i pozbawionych kontekstu fragmentów wierszy..."


Pełna treść listu:

Zobacz też:

29-01-12 11:49
Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, poniżej krótka informacja prasowa na temat mojej książki krytycznoliterackiej Płynne przejścia.


Marcin Orliński, Płynne przejścia

Instytut Mikołowski
Mikołów 2011
ISBN 978-83-60949-93-1
256 stron
oprawa miękka


Pliki do pobrania:


Płynne przejścia to zbiór szkiców i esejów o najnowszej poezji polskiej. Oprócz omówień tomów wierszy takich poetek i poetów, jak Krystyna Miłobędzka, Joanna Mueller, Roman Honet, Maciej Melecki, Tadeusz Różewicz, Andrzej Sosnowski, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki czy Adam Wiedemann, w książce znalazły się eseje o czasie, krytyce i języku. Autor przedstawia między innymi autorską koncepcję krytyki uczestniczącej. Płynne przejścia zamyka zbiór aforyzmów i cytatów na temat szeroko rozumianego procesu lektury. Co to znaczy czytać? Czym jest literatura? Jaka jest relacja między językiem i rzeczywistością? – To tylko niektóre pytania, jakie stawia Marcin Orliński.

Marcin Orliński (ur. 1980) – poeta, krytyk literacki. Doktorant w Instytucie Badań Literackich PAN. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat nagrody głównej w III Ogólnopolskim Konkursie Krytycznoliterackim Festiwalu Puls Literatury (Łódź 2010), a także wielu nagród poetyckich. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury. Wydał tomy wierszy Mumu humu (Kraków 2006), Parada drezyn (Łódź 2010) oraz Drzazgi i śmiech (Poznań 2010). Publikował w takich czasopismach, jak „Gazeta Wyborcza”, „Przekrój”, „Tygodnik Powszechny”, „Twórczość”, „Akcent”, „Odra” czy „Bez dogmatu”. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Oficjalna strona: www.marcinorlinski.pl
04-11-11 16:22
Wbrew pozorom nie będzie ani o obietnicach wyborczych, którymi byliśmy ostatnio obficie karmieni, ani o kolejnych zdradach znanych mężów lub znanych żon. Nie będzie też o Komisji Majątkowej, której nadmierną hojność już od prawie roku analizuje Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Nie będzie również o żadnych zatajeniach, przemilczeniach, manipulacjach, przekrętach, matactwach, fałszerstwach, półprawdach ani nawet o pospolitych kłamstewkach. O czym więc? O programie komputerowym, który potrafi oszukać, że nie jest programem.

...

Więcej: ha.art.pl
Marcin Orliński, Warszawa 2014
fot. Inka Radomska


Mumu humu, Kraków 2006
Parada drezyn, Łódź 2010
Drzazgi i śmiech, Poznań 2010
Tętno, Łódź 2014
Środki doraźne, Poznań 2017
marcinorlinski.pl


Hosted by Onyx Sp. z o. o. Copyright © 2007 - 2020  Fundacja Literatury w Internecie