Radosław Wiśniewski
Dziennik
Marzec 2007
2007-03-20 21:13
Bautzen, 13.02.2007
Apel o solidarność w obronie zagrożonego języka
i łużyckiego obszaru kulturowego
Związek Twórców Serbołużyckich wraz z kierownictwem łużyckich organizacji kulturalno-naukowych oraz przewodniczącymi ponadregionalnych związków, przedstawili na początku stycznia b.r. dokument zasadniczy.
Tłem owej inicjatywy opartej na bazie przeprowadzonych profesjonalnych warsztatów dotyczących łużyckiej działalności kulturalno-naukowej, stoją masywne cięcia funduszy na finansowanie instytucji kulturalnych oraz związków - od roku 2003 -stałych nosicieli projektów w Kraju Łużyczan.
Zgodnie z najnowszymi informacjami, po zawarciu nowej aktualnie negocjonowanej umowy w sprawie finansowania między Republiką Federalną Niemiec a Landem Brandenburgii jak i Wolnym Krajem Związkowym Saksonii – ma się niewiele zmienić.
Rząd Federalny nie okazuje woli utrzymać w nadchodzących latach swoje wsparcie dla fundacji narodu serbołużyckiego, przynajmniej na poziomie z roku 2003.
W roku 2003 Republika Federalna Niemiec przyznała Fundacji dla Narodu Łużyckiego 8,181 milionów euro. Tymczasem suma dotacji w r. 2007 wynosi już tylko 7,600 mln euro. Także Brandenburgia obniżyła w tym czasie swoje wsparcie o 152 000 euro na 2,275 mln euro. Saksonia przeznacza na Serbołużycką Fundację w 2007 i 2008 r. tak jak w 2003 r. sumę w wysokości 5,454 mln euro.
W ostatnich latach zarządzone cięcia, mogłyby uniemożliwić łużyckim dwujęzycznym instytucjom ich działalność, konieczną dla zachowania serbołużyckiego języka i kultury. Potencjał oszczędnościowy się wyczerpał.
Umowa o dotacjach dla Fundacji Narodu Serbołużyckiego musi od r. 2008 określać wysokość środków przynajmniej na poziomie z r. 2003 czyli w łącznej kwocie 16,2 mln euro.
Niezależnie od tego, konieczne są stałe wysiłki w sprawdzaniu efektywnego wykorzystanie publicznych dotacji przeznaczonych na wspieranie serbołużyckiego języka i kultury. To zamyka reformowanie systemu dotowania w obrębie łużyckiej fundacji oraz/ lub w indywidualnych przypadkach.
Pierwsi podpisujący się pod apelem proszą o solidarność i poparcie dla starań o zachowanie i dalszy rozwój czegoś tak wyjątkowego dla Niemczech i Europy jakim jest łużycki region językowo-kulturowy w Saksonii i Brandenburgii.
Bardzo byśmy się cieszyli się gdybyście Państwo osobiście lub przez instytucje czy organy, którymi Państwo zawiadują, zechcieli przyłączyć się do tego wezwania.
Składający podpisy są gotowi do rozmów w każdym momencie. Także każdy pojedynczy głos, który zwróci się bezpośrednio do rządu w Berlinie, Dreźnie i Poczdamie, i wypowie się przeciwko obcinaniu funduszy na finansowanie instytucji i związków, ma dla nas znaczenie.
Inicjatorzy niniejszego pisma oczekują na kontakt pod adresem:
Dyrlich@aol.com lub telefonem: 0172-3586970
2007-03-06 15:27
Przed moją pracą, na szerokim polu, niedoszłym pasie startowym kopią doły pod ramę na wielkie koło młyńskie, zwane tez diabelskim, stawiają lunapark. Dobre i to. Cyrk, ale na stabilnych podstawach. Czas pokaże resztę.
Poeci dla Tybetu 2019
fot. Dalaj Lama
fot. Dalaj Lama
"Nikt z przydomkiem" (Toruń 2003),
projekt okładki - Tomek Fronckiewicz
"Albedo" wydawnictwa "Zielona Sowa", Kraków 2006, projekt okładki - Tomek Fronckiewicz
"NeoNoe", wydawnictwo "Pogranicze", maj 2009
"Abdykacja - wiersze zaangażowane i nie", Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, Jedlińsk 2013, proj. okładki Tomek Fronckiewicz
"Transmigracja", Wydawnictwo J, Wrocław 2019
Zakupić można to i owo:
http://wydawnictwoj.pl/uncategorized/wydawnictwo/ksiazki/jak-kupic-transmigracje/
http://wydawnictwoj.pl/uncategorized/wydawnictwo/ksiazki/jak-kupic-transmigracje/