Wioletta Grzegorzewska
Urodziłam się następnego dnia po tym, jak Grenada odzyskała niepodległość, a po 84 dniach w przestrzeni kosmicznej załoga amerykańskiej stacji kosmicznej "Skylab" powróciła na Ziemię, wykonano kilka zdjęć planety Wenus. W tym samym roku, w którym do Portu Północnego przybił "Uniwersytet Gdański", pierwszy statek handlowy zabrał gdzieś 12 tys. ton pol. węgla; oddano do użytku Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie koło Gąbina z najwyższym na świecie masztem antenowym. Pochodzę z Rzeniszowa położonego nad potokiem Boży Stok. Jak podaje Jan Długosz, pierwszym właścicielem wsi był Będusz (Bądusz) herbu Ostoj. Mieszkańcy wioski byli świadkami różnych wydarzeń historycznych: przemarszu Szwedów na Częstochowę, uczestników Powstania Listopadowego i Styczniowego oraz wojsk niemieckich i radzieckich w czasie II wojny światowej. W Rzeniszowie ponoć produkują teraz pyszną żurawinową wodę mineralną, są dwie studnie głębinowe, źródła jurajskie i nieukończona oczyszczalnia ścieków. W 2006 wyjechałam z kraju. Mieszkam w wiktoriańskim miasteczku Ryde na Wyspie Wight. Na tej samej ulicy, gdzie wynajmuję dom, zatrzymał się w lecie 1874 r. Karol Marks. Myślę, że tak jak mnie, uspokajał go widok Cieśniny Solent. Opublikowałam tomy wierszy: "Wyobraźnia kontrolowana" (1998), "Parantele" (2003), "Orinoko" (2008), "Inne obroty" (2010), Ruchy Browna (2011), Pamięć Smieny/ Smena's Memory (2011), a może jeszcze coś wydam.
Ibidem Tomasz Różycki
Kiedy zaczęłam pisać, nie wiedziałam jeszcze
o blurbach i nagrodach, o tej całej feście,
followerach z twittera i ich cieczkach linków.
Nie wiedziałam nawet o ciotkach kultury,
trolach, trolniach netowych, krytykanckich mendach,
polowaniach na talent, immanentnych lepach,
wklejkach wierszy, komentach, wygibasach na forach,
gdzie każdy bywa gnidą w razie konieczności
i od dawna nie działa proste prawo Godwina.

Kiedy zaczęłam pisać słupkiem Różewicza,
nie miałam jeszcze zgagi po Sośnie i Dyciu,
odbić po Heideggerze i lęków po Bloomie.
Na uczelni doktorek otwierał przede mną
Pałac Możliwości, nieznaną potęgę smaku,
którą chciałam pochłonąć jak obrazy Boscha.
Gdy zaczynałam pisać, nie wiedziałam jeszcze,
że wyjdę za poetę, urodzę poetkę,
w dusznej mansardzie złożę się w całość,
by postrzępić się później w zachodnim języku.


w pociągu na linii Londyn - Portsmouth, listopad 2011
Dziennik
08-05-12 02:14
(...)Kilka dni temu usłyszałam tandetny hymn polskiej reprezentacji Euro 2012 pt. „Koko koko Euro spoko” zespołu ludowego ze wsi Kocudza. Była to mieszanka stylu disco i pieśni ludowej i kiedy znalazłam w internecie zdjęcie kobiet zespołu „Jarzębina”, które wyraźnie były już wplątane w sieć show-biznesu, ponieważ gościły w popularnym telewizyjnym programie, przyjrzałam się im uważnie i rozpoznałam...o nie! moje „Płaczki”!?

całość na moim blogu:
http://pamiec-smieny.blogspot.co.uk/2012/05/paczki.

19-12-11 18:56
W Londynie ukazał się polsko-angielski wybór moich wierszy http://off-press.org/main/books/wioletta-grzegorzewska-smenas-memory/
10-04-08 16:38

Kosmitka - kim jest Diane Ackerman? (notatka, cykl "Poetki New Age")

Urodzona w 1948 r. w Illinois, mistrzyni wyobraźni, naukowiec, poetka, podróżniczka, psycholog. Kobieta eklektyczna, porywcza, dowcipna długowłosa brunetka, autorka "Alchemii myśli" i "Naturalnej historii zmysłów", która stara się udowodnić, że splot poezji, nauki i sztuki jest możliwy. Jej wiersze czerpią słownictwo z Hollywood, NASA, wzorów Einsteina i egipskich hieroglifów. Zdarzenia są kawałkami czasoprzestrzeni,/ możesz wysyłać wiadomości przez oko kota. /Bóg ukryty w swoim wszechświecie staje się pozwijanym krabem, /a Wenus w poświacie dorodną zdzirą w różowym boa". - czytam w debiutanckim tomie poezji pt. "Planety. Kosmiczna Idylla" (Nowy Jork, 1976). Wiersze zamieszczone w tej książce są pochwałą astronomii i Ziemi. Ackerman bada komety, kosmiczną przestrzeń i Układ Słoneczny. Opisuje Drogę Mleczną i próbuje uświadomić ludziom, że powinni oddawać hołd tej tajemnicy, która ukrywa się w galaktyce: Jak mam czcić moją planetę, skoro nawet teraz niesie mnie w swojej owocującej macicy. Wczoraj w nocy próbowałam ja rozgryźć. Kolejne tłumaczone zdania wierszy pękały jak puste baloniki i nie znalazłam nic. Kim jest naprawdę Diane Ackerman, która ukrywa się wewnątrz tych wszystkich abstrakcyjnych teorii, w książkach przyrodniczych o najrzadszych zwierzętach, w bajkach dla dzieci, w wymyślonym makrokosmosie, na sztuczniej planecie.

Tomy poezji Diane Ackerman:

The Planets: A Cosmic Pastoral (1976), Wife of Light (1978), Lady Faustus (1983), Reverse Thunder (verse play) (1988), Jaguar of Sweet Laughter: New and Selected Poems (1991), I Praise My Destroyer (1998), The Senses of Animals (2000), Origami Bridges (2002).
09-04-08 01:03

Księga znikąd - medium, wariatka czy sprytna szamanka? (notatka, cykl "Poetki New Age")

Chciałabym przeczytać wiersze Jane Roberts. Jeśli nawet historia tej kobiety jest przykładem szaleństwa i tak moim zdaniem zasługuję na uwagę. Pewnego dnia poetka z Nowego Jorku po kolacji usiadała przy stole w pokoju, aby popracować nad swoimi wierszami. Zrobiła sobie kawy i zapaliła papierosa. Obok niej spał kot Willy. Jane nieoczekiwanie wpadła w stan wstrząsającego transu. Kiedy wróciła do stanu pełnej świadomości, odkryła, że coś napisała. Były to notatki zatytułowane "Wszechświat fizyczny jako konstrukcja myślowa." Jane nawiązała kontakt z osobą z "innego świata". Był to Seth. Ta tajemnicza postać długo dyktowała Jane swoje przemyślenia i tak powstał liczący ok. 6 000 stron maszynopis, tzw. "Księga Seta - księga znikąd". Myślę, że te zdumiewające zapiski są dziełem filozoficznym schzofreniczki. Poruszają sprawy materii i energii, przestrzeni i czasu, realności i przyczynowości, struktury psychiki człowieka, prawdopodobieństwa, pojęcia boga, reinkarnacji i inne tematy np. budowa i natura materii: Mówi Seth: Natura materii jest niewłaściwe rozumiana. Wy ją spostrzegacie w pewnym stadium. Atomy i cząsteczki występują jedynie w określonych stadiach. Ich aktywność można obserwować tylko w pierwszym zakresie. Większa realność atomu poza możliwością obserwacji uchodzi całkowicie waszej uwadze. Podlega on fluktuacji w rytmie dającym się obliczać. Naukowcy jedynie przeczuwają luki nieobecności w życiu atomu. Książki Jane Roberts sprzedają się w milionach egzemplarzy. Jej ezoteryczny traktat jest odbierany przez pewne grupy jako "Nowa księga objawienia".
Wioletta Grzegorzewska, 2012
fot. Piotr Dłubak


Orinoko, Biblioteka Tyskiej Zimy Poetyckiej, 2008
Wyobraźnia kontrolowana, Wydawnictwo WSP, Częstochowa 1998
Parantele, Wydawnictwo Bulion, Częstochowa 2003
Inne obroty, Polski Fundusz Wydawniczy w Kanadzie, Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza” Toronto-Rzeszów 2010, red. Edward Zyman, praca na okładce oraz rysunki z cyklu "Unnatural Death" Pola Dwurnik.
Pamięć Smieny/ Smena's Memory, wiersze przeł. Marek Kazmierski, Off-Press, Londyn 2011, oprac. graficzne Tomasz Wysota, praca na okładce Ryszard Mamis.


mój blog:
http://pamiec-smeny.blogspot.com/

Wiersze w najnowszym numerze Kofeiny, nr 06, 2011

http://issuu.com/kofeina/docs/kofeina06

W maju b.r. nakładem wydawnictwa Li-TWA, Częstochowska Biblioteczka Poetów i Prozaików ukazał się mój arkusz poetycki pt. "Ruchy Browna".

W grudniu w wydawnictwie Off_Press w Londynie ukazał się dwujęzyczny wybór wierszy "Pamięć Smieny".

Tutaj można zamawiać "Inne obroty":
http://www.polskifunduszwydawniczy.ca/sections.php?id=5

http://fraza.univ.rzeszow.pl/biblioteka_05-11.php

Wiersze w ArtPapierze
http://artpapier.com/?pid=2&cid=17&aid=2693

W Dodatku Kulturalnym nowojorskiego Nowego Dziennika ukazał się wywiad "Swąd zwęglonych piór wchodzi pod skórę", w którym rozmawiam z Edwardem Zymanem m.in. o poezji, duchach, vilanelach.

Dwa wiersze opublikowały "Zeszyty Literackie" - nr 111.

Kilka wierszy z cyklu "W tysiącu i jednym kawałku" ukazało się w 8. numerze Magazynu Artystyczno -Literackiego "Arterie"
Hosted by Onyx Sp. z o. o. Copyright © 2007 - 2020  Fundacja Literatury w Internecie