Jarosław M. Gruzla
 1  2  >>
ROLA HISTORII – MITY
Lech Wałęsa
Ludzie. Przecież z wami nie można się dogadać. Ja nie mówię, że dobrze się stało, tylko mówię, że się stało. A, co się stało. Tragedia. A dlaczego? Bo ktoś, coś wymyślił? Nie. Bo dwóch szubrawych polityków, którzy ponoć bardzo się nienawidzą, a pokątnie do siebie dzwonią i układają terminarz przedstawień, ilość aktów i kto tam ich wie jeszcze co? To jest tak, że musiałby ktoś powiedzieć, co oni ustalili sobie w Magdalence i po co? Ale oni nikomu nie powiedzą dokładnie, a innych, swoich kompanów tak ustawią, że im będą z ręki jedli. I ta eskapada, była tego efektem. Ja nie uważam za stosowne w ogóle o tym publicznie mówić, bo to są sprawy środowiskowo-państwowe, ale jest jakaś miara szubrawych czynów. Zginął kwiat polskiej polityki i nie tylko. I trudno mi tak łatwo przejść w kilku słowach nad tym, bo przecież wszystkich tych ludzi znałem i poważałem, ale do licha ciężkiego, to teraz będzie i stypa i hulanka? Ja w tym wszystkim, na grobach ludzi nie będę brał udziału. Przepraszam, ale jeśli ktoś z ich rodzin mnie o to osobiście zapyta to ja się nie będę zasłaniał.(14 II 2011)

Lech Wałęsa
Mam do pana prośbę niedwuznaczną. Chodzi o to, że jeśli mnie pan wzywa do apelu, to ja pójść mogę, ale agentem nigdy nie byłem, a wy obaj jesteście. Więc ja układny nie mam zamiaru być w układach szemranych. Ja się nie piszę na takie stawianie sprawy, że ja jestem Bolek, a wy nie jesteście Lolkami. Bo mi Bolka przyklejono, bo ja miałem rodzinę i trzeba było ją wyżywić, a byłem odpowiedzialnym ojcem, więc musiałem się dogadywać, ale nigdy nie donosiłem, tylko musiałem wrócić do domu żywy, bo żona by nie dała rady. A pan i ten drugi jesteście regularnie notowani w Interpolu i wy jesteście na pewno agentami, a rodziny wasze są kryte i macie z tego nie takie profity, o których tylko nieliczni szepczą, a dla jakiego państwa wy pracujecie, co?(15 I 2016)

Lech Wałęsa
Jak ja mówiłem kiedyś, że mi się coś tam udało jednak zrobić, to potem mnie zlinczowano. A jak teraz wychodzi, że Polska jest na dnie i na dnie pozostanie przez lata to nie ma ojca tego przekrętu. Licz pan teraz swoje zębiska, bo ja nie ostatni panu je z mordy krzywej wybiję. Jutro jest taka sprawa, że nie wiadomo czy w Polsce uda się cokolwiek jeszcze uratować. Tylko ja nie chcę wracać do tamtych czasów, w których byliśmy współpracownikami, bo pan stałeś się szubrawcą, który na pomordowanych chce się jeszcze wyżej wywieźć, ale pan zapomina, że część z nich nigdy by nie chciała z panem pić przy jednym stole. I jeszcze coś. Ja sobie nie wyobrażam, żeby ktoś kiedyś pytając mnie nie uzyskał odpowiedzi w kilku podstawowych kwestiach.(14 X 2020)

Lech Wałęsa
Mam dla pana jedno zdanie i to zdanie jest inne niż kiedyś. Nie będę się poniżał i wtórował do wtóru ludzi, którzy nigdy wtórować nie umieli.(07 VII 2021)

Jarosław Kaczyński
Dlaczego ja mam odbrązawiać czas, kiedy wszyscy mówili, że trzeba lecieć. Nie tylko ja chciałem tego. Wszyscy się do tego palili. Nie jest prawdą, że nie poleciałem, ponieważ wiedziałem, że to jest niebezpieczne. Nikt nie wiedział nic o żadnym zagrożeniu.(16 V 2011)

Jarosław Kaczyński
Po co ja mam znowu wracać do historii, która jest bolesna, a ból ten nie dotyczy tylko mnie. Mam na ten temat swoje zdanie i nie będę go prezentował w sytuacji, jakiegoś wypytywania czy przepytywania. Ludzie nie mogą się zajmować sprawą rządową, bo nie jest to ich sprawa, bo są prywatnymi obywatelami. To, co rządu jest rządowe, a to co narodu jest narodowe.(17 II 2015)

Jarosław Kaczyński
Lista spraw z przeszłości jest już, które należy brać pod uwagę, jako sprawy, o których się nie mówi jest następująca:
1. układ w Magdalence, a zasłoną są obrady okrągłego stołu
2. agenturalna przeszłość moja i Donalda Tuska, a zasłoną jest Bolek
3. sprawa, która jest związana z ludźmi, którzy rządzili Polską, ale są innej opcji politycznej, a byli agentami, z którymi układaliśmy się razem z Tuskiem, żeby wynegocjować układ dla wszystkich, a zasłoną jest informacja, że nie było nas nigdy w Magdalence i na obradach okrągłego stołu
4. tragedia smoleńska, która była nieporozumieniem, a zasłoną jest martyrologiczny charakter tego zdarzenia.
(20 IX 2020)

Jarosław Kaczyński
Nic już nie da rady zrobić. Mam jedną sprawę dla wszystkich. Polska jest wielka wówczas, kiedy realizuje plan nakreślony przez wszystkich, którzy ten plan opracowali. My razem z PO uważaliśmy, że to gryzienie się razem ze sobą jest dobrym sposobem na wygranie ze wschodem. Ale się przeliczyliśmy.(13 XII 2021)

Donald Tusk
Nie da rady było się wcześniej dowiedzieć czym są te groźby. Uznaliśmy razem z nimi, że tylko tak możemy wywrzeć nacisk na stronę rosyjską, bo to był jedyny manewr do wykorzystania.(06 X 2010)

Donald Tusk
Liczenie na to, że ludzie zrozumieją tę tragedię i
 1  2  >>
Jarosław M. Gruzla
fot.


Wersety o Nieograniczoności, Kraków 2010
Smak teraz, Elbląg 2003
Kolej transsyberyjska, Świdnica 1998


Hosted by Onyx Sp. z o. o. Copyright © 2007 - 2024  Fundacja Literatury w Internecie