Jarosław M. Gruzla
SYTUACJA EPIDEMIOLOGICZNA
(07 VI 2022)


[Karol Windsor]
Arystokraci mają różne korzenie.

[Tedros Adhanom Ghebreyesus] (WHO)
Acha… Nie wiedziałem. To znaczy, że Chiny mają problemy. Bo, widzi pan ten koronawirus to, jakby to powiedzieć, jest wykwit wojenny, a nie epidemiologiczny, a WHO zostało, tak jak cały świat potraktowana, jak worek do bicia. Tylko, że teraz to już nie ma najmniejszego znaczenia, bo Chiny mają obecnie zgony z powodu przypadków czegoś, co wywołało tę nagonkę na bogu ducha winnego koronawirusa, który jest taki, jak grypa. Groźny, ale nie zabójczy, jak to, co jest w Chinach… i w Rosji. Rosja ma problemy strukturalne i wirusologiczne, i pański problem narasta, ale pan przeżyje. Tylko nie będzie pan obrastał w piórka. W Etiopii nie ma takich luksusów i boję się, że panu nie tylko nie pomogę, ale jako przedstawiciel narodu, który nigdy nie był ofiarą kolonializmu jestem na pewno bardziej spokrewniony z Polakami niż pan. Ja mam krewniaka z Nairobi, on z Mogadiszu, a tamten z …


(08 VI 2022)

[Greta Faremo] (UNOPS)
Witam. Chciałam o coś zapytać. Czy UNOV wie coś o sprawie na wschodzie? To w kontekście wypowiedzi szefa WHO z wczoraj...

[Ghada Waly] (UNOV)
Witam. To dziwna sprawa. Wygląda na jakieś rozgrywki słowne...

[Greta Faremo] (UNOPS)
Nie powiedziałbym. U nas słuchamy i nic. Ale na wschodzie coś się dzieje, bo nasłuch duński złapał kilka wypowiedzi, tylko nie wiem w jakim języku, o sytuacji katastrofalnej ma wschodzie, która ma być związana z czymś, co się tam nie określa, jakąś konkretną nazwą.

[Ghada Waly] (UNOV)
To jakiś blef. Dla mnie sprawy ważne muszą mieć wartość faktów. A, tutaj faktów na razie brak.

[Greta Faremo] (UNOPS)
Liczyłam na to, że może coś się dowiem. Próbowałam półoficjalnie w Estonii, ale nic mi nie powiedziano, tylko zapytano czy aby nie za wcześnie na żarty.

[Ghada Waly] (UNOV)
Ja, bym o tym zapomniała. Myślenie o czymś, co jest daleko nastraja na widoki nieprawdziwe.

[Greta Faremo] (UNOPS)
Dobrze. To, coś opowiem. Duńczycy natrafili na opowieść z miasta o nieokreślonej nazwie, gdzie w kostnicy miejscowego szpitala złożono zwłoki kilkunastu miejscowych oficjeli i zamknięto drzwi przybytku, by o tym zapomnieć. A, wówczas zaczął się chaos, bo się okazało, że to nie są oficjele, tylko ludzie bez dokumentów, a oficjeli nigdzie nie ma – w domu, w pracy, u rodziny. Poszukiwania oficjeli trwały kilka dni i natrafiono na szereg zwłok w zapisie dokumentacyjnym, które miały być kompletnie nieznanych ludzi. Otworzono drzwi kostnicy i nic niby nie znaleziono, tylko jakby pozostałości po kilkunastu osobach w farmie ubrań i resztek kości.

[Ghada Waly] (UNOV)
Hahaha… Ja, jestem z Egiptu, ale nawet w kraju mumii i piramid takich bredni nie słyszałam.

[Greta Faremo] (UNOPS)
To nie bzdury, tylko efekty nasłuchu, a ja nie jestem turystką. Liczę na zrozumienie. Czy UNOV nie może swoimi kanałami dowiedzieć się czegoś z Azji?

[Ghada Waly] (UNOV)
Wie pani, to ni jest moja praca.

[Greta Faremo] (UNOPS)
To, nie chodzi o pracę tylko o bezpieczeństwo.

[Ghada Waly] (UNOV)
Hmmm… Ja, ne wiem czy tylko o to...

[Greta Faremo] (UNOPS)
A, o co? O, politykę?

[Ghada Waly] (UNOV)
Szef WHO miał tajną rozmowę z szefem, jakiegoś azjatyckiego oddziału i ten oficjalnie powiedział mu, że sprawa wypadków epidemiologicznych w Azji jest badana przez naukowców z Tajlandii i są sceptyczni, jeśli chodzi o wyjaśnienie etiologii tego, czegoś, bo to nie daje żadnych odczynów i jest swego rodzaju nieobrazowym, nieoznaczonym i nieznanym dotąd, tak jakby urazem całego organizmu, gdyż człowiek umierając, nagle pada i nie daje oznak życia.

[Greta Faremo] (UNOPS)
Ach...


[António Guterres] (ONZ)
Witam. Chciałbym poruszyć problem epidemiologiczny, który jest obecnie omawiany w niektórych regionach Azji, a nazywany jest tam dziwnym zdarzeniem wstrząsowym i oznaczony jest na razie w sposób niemożliwy do określenia. Chciałbym zaznaczyć, że jest to na razie sprawa nieistotna, bo takich przypadków zanotowano dotąd niespełna 170 tysięcy i nie wiadomo, jaka jest etiologia tych zdarzeń. Nurtuje naukowców nie tylko to, ale także i to, że dotyka ten pomór i to bardzo nagły osoby ze środowisk zarządczych oraz specjalistów wysokiej klasy, w tym rządzących oraz przedstawicieli zawodów mundurowych oraz służb specjalnych.

[Masako Owada]
Witam. Nie wiem dokładnie czy można to określić w ten sposób,że są to nieliczne zdarzenia, gdyż w Chinach są doniesienia na tyle tragiczne, że Chińczycy zaczęli zmieniać swoje procedury wszelkiego typu i nie informują w sposób jeszcze do niedawna ustalony, o tym, co należy. Dla nas jest to o tyle niespotykane, że w kulturze krajów azjatyckiego Dalekiego Wschodu łączy się dyplomację z zarządzaniem samorządami w taki sposób, że wówczas można od tego sposobu informowania się i społeczeństwa wyznaczać pewne niezmienne dla ludnych społeczeństw standardy i metody sprawowania władzy. W Chinach te sposoby komunikowania się władz samorządowych z jednostkami terytorialnymi oraz ze społeczeństwem mają tradycję tak długą, że nie sposób tego zmienić w takim czasie, by nie było konsekwencji dla państwa. Więc nie mogę nawet wyjaśnić, jak to jest kuriozalne oraz nieoznaczenie dziwne dla państwa.

[António Guterres] (ONZ)
Hmmm… Rzeczywiście trudno to pojąć na drugim końcu globu. To znaczy, że nie wiadomo nic o tym, czym to jest?

[Masako Owada]
To właśnie próbuję powiedzieć. Nie tylko nie wiadomo, co to jest, ale też nie wiadomo, jak do tego podejść. Jest to pewnego rodzaju wstrząs, ale bezwstrząsowy, bo oznak cielesnych nie ma, choć trudno to określić, jakie miałyby być.

[António Guterres] (ONZ)
Dobrze. A, czy wolno zapytać, czy w Japonii miały miejsce takie zdarzenia, bo w Chinach są one tak liczne, że trudno jest cokolwiek powiedzieć o ofiarach, gdyż te dane, które podałem pochodzą z terenu tylko Rosji.

[Masako Owada]
Hmmm… Nie wiem, jak to powiedzieć, ale Japonia nie ma problemu epidemiologicznego z czymś, co w Rosji określa się febrą czy chińskim pomorem...

[António Guterres] (ONZ)
Hmmm… Ja myślę, że t wszystko tak jest jednym...

[Masako Owada]
Nie wiem… Japonia miała do tej pory, jakieś kilkanaście takich przypadków w różnych regionach i wszystkie dotyczyły specjalistów oraz rządzących na poziomach szczebla centralnego i o dziwo żadnych przypadków społeczeństwie...

[António Guterres] (ONZ)
Dziekuję.


[António Guterres] (ONZ)
Witam. Chciałbym zapytać o sytuację epidemiologiczną w regionie bliskowschodnim. Chodzi o przypadki pomoru chińskiego...

[Noor, Lisa Najeeb Halaby]
Witam. A czy to pytanie jest objęte klauzulą tajności?

[António Guterres] (ONZ)
Tak.

[Noor, Lisa Najeeb Halaby]
W Jordanii takich przypadków jak dotąd nie było. Natomiast nie są i znane dane ani z Bahrajnu, ani z Dubaju, ani z Arabii Saudyjskiej.

[António Guterres] (ONZ)
Dziękuję.


[António Guterres] (ONZ)
Witam. Czy mógłbym się zapytać o to czy w Abū Ẓaby zdarzyły się przypadki pomoru chińskiego?

[Hind bint Maktoum bin Juma Al Maktoum]
Witam. W Dubaju nie zanotowano dotąd żadnych takich zdarzeń.

[António Guterres] (ONZ)
A, wśród rządzących w Zatoce Perskiej?

[Hind bint Maktoum bin Juma Al Maktoum]
Nie wiem dokładnie, ale chyba nie...

[António Guterres] (ONZ)
To znaczy?

[Hind bint Maktoum bin Juma Al Maktoum]
Nie wiem, jak to powiedzieć, ale to nie są chętnie podawane dane...


[António Guterres] (ONZ)
Witam. Chciałem się zapytać czy w Syrii wystąpiły jakieś przypadki chińskiego pomoru?

[Asma al-Asad]
Witam. Wolałabym nie mówić o sprawach państwa i sprawach epidemiologii, które zostały wykorzystane w wojnie przeciwko Syrii w tak haniebny sposób, że nie sposób o tym mówić, a pan wówczas stał w jednym rzędzie z najeźdźcami, proszę pana. A, teraz pan pyta o coś, co dotyczy nas, a tak naprawdę nie jest nasze? To sprawa boska i sprawa chińska. Chińczycy mogą, jak dla Syryjczyków, zniknąć z powierzchni Ziemi.


[António Guterres] (ONZ)
Witam. Czy mógłbym zapytać o coś co rodzi wiele kontrowersji? Chodzi o sprawę pomoru chińskiego. Czy Wielkiej Brytanii wydarzyły się przypadki chińskiego pomoru, a jeśli tak to w jakiej liczbie.

[Catherine Middleton]
Witam. Na ziemi brytyjskiej nie zanotowano tych dziwnych zdarzeń.


[António Guterres] (ONZ)
Witam. Chciałem zapytać o to, czy w Danii i Norwegii doszło do jakichś wypadków chińskiego pomoru.

[Margrethe Alexandrine Þorhildur Ingrid]
Witam. Nie. Nie nie zanotowano.


[António Guterres] (ONZ)
Witam. Czy w Holandii doszło do jakichś wypadków chińskiego pomoru.

[Beatrix Wilhelmina Armgard van Oranje-Nassau]
Witam. Nie.


[António Guterres] (ONZ)
Witam. Czy w Belgii doszło do jakichś przypadków chińskiego pomoru?

[Matylda Maria Krystyna Gislena d'Udekem d'Acoz]
Witam. Hmmm… A, dlaczego w ogóle pan zadaje to pytanie w sferach, które są z dala od jakiejkolwiek fraternizacji z ludźmi z ogólnie pojętego społeczeństwa?

[António Guterres] (ONZ)
A dlatego, że w Azji doszło do tragedii w Butanie, gdzie prawie cała rodzina królewska wymarła w ciągu jednego dnia – 33 osoby...

[Matylda Maria Krystyna Gislena d'Udekem d'Acoz]
W Butanie… Nie.



(28 VI 2022)

[Uchnaagijn Chürelsüch]
Chciałem zakomunikować, że Mongolia od 2 godzin jest w stanie, który nie jest do określenia w standardach opisywanych przez ostatnie 2 lata, jako epidemiczne zagrożenie globalne o nasileniu przekraczającym dotychczasowe rejestry sprzed pół roku. Nadmieniam też, że wszystkie placówki dyplomatyczne są pod kontrolą służb ochrony i bezpieczeństwa.

[Władimir Putin]
???

[Uchnaagijn Chürelsüch]
Liczę na to, że dyplomacja rozwikła sprawę nasilenia się przypadków nagłej śmierci w środowiskach rządowych Mongolii oraz dwóch obwodów.

[Władimir Putin]
Nie wiem czy rząd Mongolii zdaje sobie spraw z powagi tego czasu?

[Uchnaagijn Chürelsüch]
Rząd Mongolii stara się w tym czasie nie zajmować się domysłami, tylko rozwiązać sprawę kryzysu rządowego, który jest bardzo poważny.

[Władimir Putin]
Rząd Mongolii musi wiedzieć, że rozwiązywanie kryzysu może być niemożliwe i musi postarać się o takie wsparcie, które będzie dawało możliwości na przyszłość.

[Uchnaagijn Chürelsüch]
Dziękuję za wsparcie.



[Władimir Putin]
Mam pytanie. Czy przypadki nagłej śmierci miały miejsce w USA bądź w jakiejś części świata kontrolowanej przez USA?

[Joe Biden]
A czy to pytanie świadczy o tym, że Rosja prosi o posłuchanie?

[Władimir Putin]
Nie. Dostałem właśnie informację od prezydenta Mongolii, która świadczy o tym, że ten kraj ma problemy natury epidemiologicznej przekraczającej dopuszczalne przez WHO normy.

[Joe Biden]
A czy Rosję z Mongolią łączą sprawy epidemiologiczne?

[Władimir Putin]
Rosja ma granicę z Mongolią.

[Joe Biden]
Acha… USA nie ma granicy z Mongolią.

[Władimir Putin]
Rosja jest państwem przyjaznym sąsiadom, dlatego interesuje się sprawami regionu.

[Joe Biden]
Liczę na to, że Rosja podzieli się informacjami na temat przypadków nagłej śmierci z przyczyn epidemicznych na forum ONZ.

[Władimir Putin]
To już sprawa prezydenta Mongolii.

[Joe Biden]
A, ja myślałem, że Rosja ma w tym jakiś interes i że dopiero sprawa Mongolii da asumpt do tego, żeby sprawy epidemiologiczne były traktowane z należytą powagą.

[Władimir Putin]
Sprawy epidemiologiczne są traktowane przez świat z taka powagą, że Rosja nie widzi możliwości jeszcze lepszego zajęcia się tą sprawą.

[Joe Biden]
Hmmm… Dobrze, że Mongolia daje sygnał do zwarcia szyków.

[Władimir Putin]
Dobrze.



[Joe Biden]
Dlaczego ONZ nie monituje spraw epidemiologicznych w Azji?

[Antonio Guterrez]
A jakież to sprawy?

[Achim Steiner]
Czyżby USA miało coś do badań epidemiologicznych?

[Joe Biden]
Nie. USA liczy na współpracę.

[Antonio Guterrez]
ONZ współpracuje w tym względzie ze wszystkimi państwami.

[Achim Steiner]
ONZ liczy na współpracę.

[Joe Biden]
USA chętnie wspiera ONZ.

[Antonio Guterrez]
To dobrze.

[Achim Steiner]
ONZ ma dzięki temu wsparcie.

[Joe Biden]
USA nie potrzebuje wsparcia.

[Antonio Guterrez]
To dobrze.

[Achim Steiner]
ONZ ma się dobrze.

[Joe Biden]
A WHO?

[Antonio Guterrez]
To nie problem.

[Achim Steiner]
WHO spełnia zadania standardowo.

[Joe Biden]
To świetnie.

[Antonio Guterrez]
WHO i ONZ mają się świetnie.

[Achim Steiner]
Dlatego USA powinny pamiętać o tym, że WHO wypełnia ważną misję.

[Joe Biden]
Każda misja WHO jest ważna.

[Antonio Guterrez]
WHO ma misję, a USA ma zrozumienie dla misji.

[Achim Steiner]
ONZ ma misję, a USA wspiera misję ONZ.

[Joe Biden]
Hmmm… Każda misja jest ważna.

[Antonio Guterrez]
No, to się rozumiemy.

[Achim Steiner]
Dlatego ONZ i WHO idą w jednym kierunku.

[Joe Biden]
Pieniądze to nie problem. W Azji są pola nie tylko ryżu, ale i kukurydzy, a dzisiaj w kukurydzy można produkować banknoty.



[Joe Biden]
Witam. Czy WHO posiada jakieś dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Mongolii?

[Tedros Adhanom Ghebreyesus]
Witam. Tak się składa, że tak.

[Joe Biden]
A, co to są za dane?

[Tedros Adhanom Ghebreyesus]
To dane z terenu całej Azji dalekowschodniej.

[Joe Biden]
Czyli Mongolii też?

[Tedros Adhanom Ghebreyesus]
Też.

[Joe Biden]
A, jak to wygląda dla całego regionu.

[Tedros Adhanom Ghebreyesus]
W Azji dalekowschodniej wystąpiły przypadki epidemiologiczne o dużym nasileniu, które są w WHO traktowane, jako część obrazu globalnego zagrożenia epidemiologicznego, gdyż wystąpiły one jako dotąd w 11 krajach i sprawa jest rozwojowa.
W ułożeniu nasilenia wygląda to następująco:
1. Chiny – 876 345
2. Rosja – 357 245
3. Nepal – 35 134
4. Japonia – 17 234
5. Tajwan – 14 567
6. Singapur – 5 660
7. Korea Płd. – 3 328
8. Tajlandia – 2 048
9. Kambodża – 1 087
10. Wietnam – 980
11. Laos – 47.
Jarosław M. Gruzla
fot.


Wersety o Nieograniczoności, Kraków 2010
Smak teraz, Elbląg 2003
Kolej transsyberyjska, Świdnica 1998






Hosted by Onyx Sp. z o. o. Copyright © 2007 - 2024  Fundacja Literatury w Internecie